avatar

Maisto papildai sportui turi būti derinami su tinkama mityba

Mityba 2019-06-03

Maisto papildai sportui

Nepakanka vien tik vartoti tam tikrus maisto papildus, kurie yra būtini sportuojantiems žmonėms. Maisto papildai sportui padeda gauti papildomų maistinių medžiagų, tačiau tai tikrai negali atstoti subalansuotos mitybos. Taigi, svarbu yra tai, kad kiekvienas sportuojantis asmuo pasirūpintų ir tuo, ką jis valgo. Čia visada yra svarbu laikytis tam tikrų taisyklių ir rinktis tik naudingus maisto produktus, kurie suteiks energijos treniruočių metu ir leis greičiau atgauti jėgas. Taigi, kokios yra svarbiausios mitybos taisyklės?

Svarbiausios maistinės medžiagos

 • Angliavandeniai yra pirminis energijos šaltinis, kurį treniruočių metu naudoja raumenys. Angliavandenių gausu košėse, gaminiuose, kuriuose gausu krakmolo;
 • Riebalai taip pat yra energijos šaltinis, tačiau jis dažniausiai yra naudojamas neintensyvioje veikloje. Kūno riebaluose yra kaupiamos koncentruotos energijos atsargos. Vis dėlto, maisto produktų, kuriuose yra daug riebalų, rekomenduojama vartoti kuo mažiau;
 • Baltymai yra raumenų augimą ir atstatymą skatinanti medžiaga. Taip pat tai yra labai svarbus energijos šaltinis treniruočių metu. Vertingų baltymų gausu mėsos, žuvies, pieno produktuose, taip pat ir daržovėse;
 • Vitaminai ir mineralai yra svarbūs palaikyti organizmo funkcijas. Nors reikalingi vitaminų ir mineralų kiekiai yra gana nedideli, tačiau visada svarbu jų gauti pakankamai;
 • Vanduo yra būtinas palaikyti normalią kūno temperatūrą, pristatyti maistines medžiagas į organizmo ląsteles bei pašalinti organizmui nereikalingas medžiagas. Visada svarbu užtikrinti, kad suvartojamo vandens kiekis būtų pakankamas. Jei organizmas netenka iki 2 procentų skysčių, treniruočių efektyvumas sumažėja net 20-40 procentų.

Svarbiausios maisto produktų grupės

Maisto produktai yra skirstomi į šešias pagrindines grupes. Idealioje treniruočių mityboje 60 procentų maisto raciono turi sudaryti angliavandeniai, mažiau nei 25procentai – riebalai.  Rekomenduojama valgyti tokį maistą, kuris įeina į šias pagrindines maisto produktų grupes.

 • 1 grupė: makaronai, ryžiai, duona, bulvės, košės;
 • 2 grupė: vaisiai;
 • 3 grupė: daržovės;
 • 4 grupė: žuvis, mėsa, ankštinės daržovės, kiaušiniai riešutai;
 • 5 grupė: pieno produktai;
 • 6 grupė: riebalai ir saldumynai.

Pirmoji maisto produktų grupė turėtų būti mitybos pagrindas. Jei įsivaizduotumėte piramidę, šie maisto produktai atsidurtų jos apačioje, o tai reiškia, kad šių maisto produktų kiekis turi būti didžiausias. Antroji  ir trečioji maisto produktų grupė turi atsidurti virš pirmosios – į kiekvienos dienos mitybą svarbu įtraukti vaisius, džiovintas ir šviežias daržoves. Tai – labai vertingas būdas papildyti angliavandenius. Ketvirtoji ir penktoji maisto produktų grupė turėtų atsidurti dar aukštesnėje piramidės vietoje, o tai reiškia, kad šių maisto produktų kiekiai turėtų būti dar mažesni. Šeštoji grupė turėtų sudaryti mažiausią maisto raciono dalį.

Maistas skubantiems

Deja, tuo atveju, jei yra skubama, gana dažnai yra suvartojama nepakankamai reikalingų maistinių medžiagų ir valgomas nenaudingas maistas. Tokiu atveju ir maisto papildai sportui neduos ypatingai didelės naudos, tad stenkitės, kad taip nenutiktų. Visada yra svarbu savo dienos maisto racioną tinkamai planuoti, tačiau tuo atveju, jei nepavyksta to padaryti, gali pagelbėti vaisiai, daržovės arba specialūs energetiniai batonėliai, kurie yra skirti specialiai sportuojantiems žmonėms. Vis dėlto, jie tikrai neturėtų būti pagrindiniu jūsų maistu. Prieš treniruotę puikiu pasirinkimu gali būti lengvai virškinamas maistas, štai – keletas pavyzdžių: 2-3 bananai, sumuštinis su džemu ar medumi, košė su pienu, 100 g razinų, avižiniai ar ryžių sausainiai.  Jei ruošiatės varžyboms, venkite naujų maisto produktų, kurių nesate vartoję anksčiau – niekada negalima žinoti, kaip į tai reaguos organizmas. Geriausia rinktis tokį maistą, kuriame yra gausu angliavandenių, tačiau mažiau riebalų, baltymų ir skaidulų. Prieš varžybas puikiai tiks pusryčių košės, paskrudinta duona su džemu arba medumi, virti ryžiai.

Maisto papildai sportui Vilniuje

Net ir tuomet, jei užtikrinsite tinkamą mitybą visada yra svarbu pasirinkti tinkamus sporto papildus. Šiandien tikrai negalėtume skųstis įvairių sporto papildų parduotuvių trūkumų, tad visada bus galima nuspręsti, kokia parduotuvė gali būti pačiu palankiausiu pasirinkimu. Be jokios abejonės, jums tikrai neteks sugaišti pernelyg daug brangaus laiko, norint atrasti pačias tinkamiausias papildų parduotuves, ir čia gana dažnais atvejais gali praversti internetinė paieška.  Papildų galite įsigyti specializuotose fizinėse ar internetinėse parduotuvėse, o kuri šių pasirinkimo galimybių bus palankesnė, tai priklausys tik nuo jūsų pačių apsipirkimo įpročių. Galite net neabejoti, kad specializuotose parduotuvėse bus siūlomas gausus maisto papildų sportui pasirinkimas, tad galėsite nuspręsti, kokia produkcija gali būti pačia palankiausia. Pardavėjai visada gali suteikti profesionalią konsultaciją, tad greitai galėsite priimti patį palankiausią sprendimą.

Kaip pasirinkti papildus sportui?

Kaip jau minėta, čia gali praversti pardavėjų konsultacija, tad galite apsilankyti specializuotose parduotuvėse ir pasikonsultuoti. Taip pat galite pasidomėti, kokie maisto papildai sportui yra vertinami palankiausiai – internetinėje erdvėje tikrai galėsite rasti įvairių atsiliepimų ir rekomendacijų. Tam tikrais atvejais gali patarti ir mitybos specialistai, kurie gali ne tik sudaryti mitybos programą, bet taip pat gali rekomenduoti pačius tinkamiausius papildus. Nors tam tikrais atvejais maisto papildai sportui yra pasirenkami pagal kainą, tačiau ji tikrai neturėtų būti pačiu svarbiausiu kriterijumi. Pirmiausia svarbu įsitikinti, ar tam tikri maisto papildai yra tikrai kokybiški ir tinkami vartoti, tad visuomet rinkitės tik oficialias prekybos vietas.

Taigi, jei norite jaustis puikiai, ir pasiekti puikių rezultatų, pasirūpinkite tinkama mityba bei vartokite maisto papildus, skirtus sportuojantiems žmonėms. Jei pasirinksite tinkamai, galėsite būti užtikrinti, kad visada jausitės puikiai, treniruočių metu nesijausite išsakę, ir, svarbiausia, nenualinsite organizmo. Taigi, skirkite pakankamai dėmesio ne vien tik sportui, bet taip pat pasirūpinkite tinkama mityba.