avatar

Kreatino trūkumas turi įtakos vartotojams ir papildų gamintojams

Maisto papildai 2022-02-25

Kreatino trūkumas turi įtakos vartotojams ir papildų gamintojams

Maisto papildų pramonė susiduria su rimta problema dėl kreatino trukūmo.

Jei jūsų įprastas kreatino užsakymas pasirodė neįprastai brangus arba visiškai neįperkamas, tai nėra koks nors kvailas košmaras – kreatino trūkumas daro įtaką vartotojams ir papildų gamintojams. Populiarių prekių ženklų gamintojai arba visiškai nebeturi kreatino, arba jo kaina per pastaruosius kelis mėnesius beveik padvigubėjo. 

Beprotiška tualetinio popieriaus paklausa 2020 m. pradžioje tapo COVID-19 pandemijos poveikio vartojimo prekėms atspindžiu. Nors tuščios maisto prekių parduotuvių lentynos visame pasaulyje galėjo atrodyti kaip pasaulio pabaigos ženklas, tualetinis popierius buvo toli gražu ne vienintelis produktas, kurio pardavimai sparčiai augo, kai pasaulį sukrėtė koronavirusas. 

Iki pandemijos tokie papildai kaip kreatinas padėjo užtikrinti nuolatinį maždaug penkių procentų metinį sektoriaus augimą. Tačiau 2020 m. balandį - prasidėjus pandemijai - pardavimai buvo 44 proc. didesni nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 m. (1) Užsidarius sporto klubams, sveikata ir higiena atsidūrė naujo ciklo centre, žmonės stulbinamai sparčiai pirko maisto papildus. Tačiau toks pamišimas turėjo savo kainą. 

Didesnė tokių produktų kaip išrūgų baltymai, multivitaminai ir ypač kreatinas paklausa kelia iššūkių visai tiekimo grandinei. Dėl pandemijos pamažu, bet užtikrintai atsirado didžiulis kreatino produktų trūkumas. Dėl to kreatino kaina nuolat kilo, ir pabaigos tam dar nematyti.

 

Kainodaros problemos

Nors tikslius skaičius sunku pateikti, kreatino papildai yra labai pelningas pasaulinės pramonės sektorius. Paieškos sistema „Ahrefs“ nurodo, kad vien 2021 m. gruodžio mėn. buvo pateikta daugiau kaip 400 000 paieškos užklausų apie kreatiną, t. y. beveik 100 000 užklausų daugiau nei 2020 m. gruodžio mėn. Sporto klubų lankytojai kasdien vartoja jo tabletes ar miltelius, kad pagerintų savo rezultatus ar kūno formas. Pirkėjams svarbiausia tai, kad kreatiną reikia vartoti kasdien. Todėl jie turi reguliariai papildyti savo asmenines atsargas. Tokia nuolatinė, visuotinė paklausa išbalansuoja pramonę:

 

„Šiuo metu kreatino ir toliau trūksta ir mes prognozuojame, kad 2022 m. kreatino įsigyti bus dar sunkiau“, - sako Clea Murphy, sporto mitybos platformos „Nutra Holdings LLC“, valdančios keletą garsių papildų prekės ženklų, tokių kaip „Jacked Factory“ ir „Transparent Labs“, tiekimo grandinės vadovė.

 

Kreatino – produkto, kuris parduodamas dėl prieinamumo ir mažos kainos – trūkumas yra didžiulis iššūkis. Nors kreatinas pelningai parduodamas kaip atskiras produktas, jis taip pat paprastai yra „patentuotų mišinių“ sudedamoji dalis, dažniausiai įeinanti į įvairius prieš sporto treniruotes naudojamus miltelius ir baltyminius papildus. Brangstant pačiam kreatinui, tikėtina, kad brangs ir papildomi produktai.

„Honey“ yra vartotojų taupymo programėlė, sudaranti galimybę stebėti prekių internete kainų pokyčius. Programėlės rodikliai rodo, kad daugelio žinomų papildų sektoriaus gamintojų kainos auga dėl didėjančio trūkumo. Lyginamos 2021 m. spalio mėnėsio kainos su 2022 m. sausio mėnesio kainomis.

  • „Optimum Nutrition“ kreatino monohidratas (300 kapsulių) – 23€ (26 USD) palyginti su 44,40€ (50 USD);
  • BSN mikronizuoto kreatino milteliai (60 porcijų) – 20,40€ (23 USD) palyginti su 31€ (35 USD);
  • „MyProtein“ kreatino milteliai (100 porcijų) – 23€ (26 USD) palyginti su 41,70€ (47 USD).

*Pastaba: Kainos nustatomos pagal „Honey“ trijų mėnesių slenkamuosius vidurkius. Šių produktų kainos „Amazon“ platformoje reguliariai svyruoja. Nuo 2022 m. vasario 7 d. nurodytų porcijų dydžių „Optimum Nutrition“ ir BSN kreatino produktai yra išparduoti.

 

Šaltinio paieška

Sparčiai kylančios esamų kreatino produktų kainos ir kai kurių gamintojų patiriamos kliūtys tiekti šį papildą –visa tai yra tiekimo grandinės nesklandumų rezultatas. Ši grandinė apima didžiąją pasaulio dalį ir, nors ji būna labai efektyvi, kai veikia sklandžiai, ją lengvai sutrikdo tiek sveikatos krizės, tiek geopolitiniai reiškiniai.

Pasak Murphy, didžiąją dalį visame pasaulyje naudojamo kreatino monohidrato sintetina ir eksportuoja Kinija. Dėl su pandemija susijusių apribojimų, pavyzdžiui, gamyklų pajėgumų apribojimų, sumažėja galimybės tiekti kreatiną vakarietiškų papildų prekiniams ženklams.

 

Tačiau dėl COVID vykdoma politika yra tik vienas iš veiksnių (nors ir labai reikšmingas), dėl kurio situacija kreatino rinkoje tampa sudėtinga. Pasak Murphy:
„Politika vaidina labai svarbų vaidmenį užtikrinant sudedamųjų dalių prieinamumą. Daugelis sektoriaus atstovų mano, kad trūkumą iš dalies lemia 2018 m. prasidėję Kinijos ir Jungtinių Valstijų prekybos ginčai“

Tokie ginčai susiję su D. Trumpo administracijos užsienio eksportui įvestais muitais, kuriais buvo siekiama, kad Amerikos pirkėjai atsisakytų užsienio šalių prekių ir rinktųsi vietos rinkoje pagamintus produktus. (2)

Nors kai kurie gamintojai pakuoja ir parduoda kreatino produktus šalies viduje, pagrindinė jų sudedamoji dalis, vadinama „Creapure®“, priklauso Vokietijos cheminių medžiagų gamintojui „AlzChem Group“. Murphy nuomone, tokių bendrovių kaip „AlzChem“ veikla iš dalies priklauso nuo Kinijos javų derliaus, o prastas derlius gali turėti stiprų neigiamą poveikį visam procesui. 

Masiniai užsakymai, kurio tiekėjai Vokietijoje negali įvykdyti, taip pat nuolatiniai veiklos apribojimai Kinijos gamyklose ir politiškai motyvuotas kainų didinimas sukuria katastrofišką situaciją: per daug norinčių ir per mažai kreatino. Gamintojai, ieškantys kreatino, pereina nuo vieno tiekėjo prie kito, siekdami supirkti tai, ką jie turi, kad patenkintų vartotojų paklausą.

„Jei įmonei dėl pinigų srautų trūkumo sunku neatsilikti nuo augančios žaliavos kainos, ji priversta didinti kainas“, teigia Murphy.

 

Problemos dėl tiekimo ir pasekmės

Tarptautinės tiekimo grandinės sutrikimas paprastam sulieknėti bandančiam žmogui gali atrodyti tolimas rūpestis. Tačiau nėra nieko blogo nerimauti ne tik dėl savo banko sąskaitos būklės.

 

Nors vartotojai pagrįstai nerimauja dėl kiekio, Murphy pabrėžia, kad kreatino produktų kokybės kontrolė išlieka tokia pat griežta kaip ir anksčiau:

Jungtinėse Amerikos Valstijose įsigyto kreatino produktų kokybei sudedamųjų dalių trūkumas įtakos neturi. Gamintojai privalo laikytis Maisto ir vaistų administracijos (FDA) nustatytų taisyklių. Prekių ženklų atstovai privalo išbandyti ir pateikti įrodymus, kad produktas atitinka saugos reikalavimus.

 

Murphy pripažįsta, kad egzistuoja nuolatinis pavojus, kad vartotojai atsitiktinai įsigis suklastotų produktų, tačiau tai dažniausiai pasitaiko atokesniuose regionuose, į kuriuos žinomiems pardavėjams pirmiausia sunku išsiųsti prekes.

Taigi, jei ieškote patikimų kreatino miltelių arba jūsų mėgstamiausio prieš sporto treniruotę naudojamo mišinio sudėtyje jis yra, nesijaudinkite. Jūsų piniginė gali nukentėti, jei manote, kad kreatinas yra esminė jūsų papildų paketo dalis, tačiau produktas turėtų veikti taip pat gerai, kaip ir anksčiau, jei galite jį gauti.

 

Kreatino privalumai

Jei niekada anksčiau nevartojote kreatino, tarptautinė tiekimo krizė galėjo sužadinti jūsų susidomėjimą. Nebūna trūkumo be paklausos. Jei visi nori gauti kreatino produktų, visiškai natūralu, kad kyla klausimas, kodėl jis toks patrauklus.

Kreatinas yra viena nuodugniausiai per visą istoriją  ištirtų ergogeninių priemonių. Mokslo bendruomenė paskelbė šimtus darbų, kuriuose įrodytas kreatino, kaip priemonės, padedančios pagerinti rezultatus sporto salėje ir už jos ribų, saugumas ir veiksmingumas.

 

Redaktoriaus pastaba: „BarBend“ turinys yra informacinio pobūdžio, tačiau jis neturėtų būti laikomas medicinine konsultacija. Šioje svetainėje pateikiamos nuomonės ir straipsniai nėra skirti sveikatos problemoms diagnozuoti, užkirsti kelią ir (arba) gydyti. Visada patartina pasitarti su gydytoju prieš pradedant naują sporto, mitybos ir (arba) maisto papildų vartojimo režimą. Jokie iš šių papildų nėra skirti gydyti ar išgydyti kokią nors ligą. Jei manote, kad jums gali trūkti tam tikros maistinės medžiagos ar maistinių medžiagų, kreipkitės į gydytoją.

 

Daugiau jėgos

Pagrindinė kreatino papildų nauda yra teigiamas poveikis jūsų pajėgumui. Metaanalizėse, kuriose nagrinėjami visi tam tikra tema atlikti tyrimai, daroma išvada, kad vartojant kreatiną ir atliekant treniruotes su svarmenimis pastebimai padidėja jėgos. (3)

 

Didesni raumenys

Kreatinas ne tik stiprina raumenis, bet ir padeda padidinti kūno proporcijas. Kreatino monohidratas padeda audiniams lengviau įsisavinti, išlaikyti ir reguliuoti skysčius, todėl didėja raumenų tūris. Be to, kai kuriuose literatūros šaltiniuose nurodomas glaudus ryšys tarp kreatino ir pačios hipertrofijos. (4)

 

Gerinamos kognityvinės funkcijos

Kreatinas nėra vien tik raumenims skirtas papildas, kuris neturi įtakos smegenims. Iš tikrųjų jis teikia netikėtą naudą ir kognityvinėms funkcijoms. Kai kuriai tyrimais patvirtinta, kad kreatino vartojimas gali pagerinti trumpalaikę atmintį ir loginio mąstymo ar samprotavimo įgūdžius. (5)

Be to, įrodyta, kad jis gerina vyresnio amžiaus žmonių, kuriems labiau pasireiškia kognityvinių funkcijų prastėjimas, taip pat tų, kurie yra linkę į chronišką stresą, psichikos sveikatos rodiklius. (6

 

Žvilgsnis į ateitį

Dėl nuolatinio trūkumo kreatinas ištikimiems sporto entuziastams, kurie jį laiko pagrindiniu savo mitybos planų elementu, tampa aukso vertės. Nors nėra jokių požymių, kad kreatinas išnyks, Murphy pabrėžia, kad situacija gali ir toliau blogėti:

„(Trūkumas) labai priklauso nuo pandemijos trukmės. Kol ji tęsis, reguliavimo pasekmės turės įtakos vidaus ir užsienio tiekėjų gebėjimui patenkinti paklausą“.

Vartotojams tai greičiausiai reiškia gerokai didesnes kainas ir mažesnį produkto, kuris anksčiau buvo pigus ir lengvai prieinamas, prieinamumą. Nors ir poetiška, bet nepageidautina, kad didesnė kreatino kaina geriau atitinka jo gerai žinomą naudą. Tik nedaugelis našumu pasižyminčių produktų buvo tokie veiksmingi, taip ilgai ir už tokią mažą kainą – prabanga, prie kurios vartotojai neabejotinai norėtų grįžti.

 

Šaltiniai:

  1. Lordan R. (2021). Dietary supplements and nutraceuticals market growth during the coronavirus pandemic – Implications for consumers and regulatory oversight. PharmaNutrition, 18, 100282. https://doi.org/10.1016/j.phanu.2021.100282
  2. Kreider R. B. (2003). Effects of creatine supplementation on performance and training adaptations. Molecular and cellular biochemistry, 244(1-2), 89–94.
  3. Nunes, J. P., Ribeiro, A. S., Schoenfeld, B. J., Tomeleri, C. M., Avelar, A., Trindade, M. C., Nabuco, H. C., Cavalcante, E. F., Junior, P. S., Fernandes, R. R., Carvalho, F. O., & Cyrino, E. S. (2017). Creatine supplementation elicits greater muscle hypertrophy in upper than lower limbs and trunk in resistance-trained men. Nutrition and health, 23(4), 223–229. https://doi.org/10.1177/0260106017737013
  4. Rawson, E. S., & Venezia, A. C. (2011). Use of creatine in the elderly and evidence for effects on cognitive function in young and old. Amino acids, 40(5), 1349–1362. https://doi.org/10.1007/s00726-011-0855-9
  5. Avgerinos, K. I., Spyrou, N., Bougioukas, K. I., & Kapogiannis, D. (2018). Effects of creatine supplementation on cognitive function of healthy individuals: A systematic review of randomized controlled trials. Experimental gerontology, 108, 166–173. https://doi.org/10.1016/j.exger.2018.04.013

Straipsnis išverstas iš https://barbend.com/creatine-supply-shortage/